Рекомендації: що робити, якщо під час ядерного вибуху дитина знаходиться у закладі освіти

7 лист. 2022
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки спільно з Державним науково-технічним центром розробив рекомендації щодо дій під час ядерної та радіаційної безпеки.

По-перше, якщо дитина під час ядерного вибуху перебуває в школі або садочку, передусім вона має залишатися там в укритті. Для того, щоб туди не потрапляти шкідливі речовини, згідно з нормами безпеки, укриття герметизують зсередини. Батькам заходити до укриття з вулиці не дозволяється, адже вони можуть переносити на одязі радіоактивний пил, або він може потрапити в приміщення разом із повітрям.

По-друге, виходячи на вулицю можна наразити на небезпеку не лише себе, а й дітей та персонал. У випадку аварії з викидом або ядерного вибуху у будь-якій споруді безпечніше, ніж на вулиці.

Що необхідно зробити батькам:

1. Переконатися, що у вчителів / вихователів та адміністрації є план дій. Він має базуватися на загальних правилах поведінки.
  2. Домовитися з іншими батьками та вчителем, що у випадку ядерного вибуху двері укриття, де перебувають діти, не будуть відчиняти, допоки не буде дозволу від органів влади (якщо адміністрація про це не повідомила). Тобто, прийти та забрати дитину з укриття буде неможливо, поки не надійде офіційних оголошень, що загроза минула.
  3. Переконатися, що укриття адаптоване для перебування там в умовах ядерної небезпеки. В адміністрації школи мають бути відповідні документи, акти перевірки органів контролю, акт ДСНС про те, що приміщення в задовільному санітарному та протипожежному стані.
  4. Деякі заклади освіти мають спеціальні протирадіаційні укриття або більш надійні герметичні сховища.
  5. Оскільки укриття має бути розраховане на перебування там дітей впродовж не менше від 48 годин, перевірити, чи є там перелік речей, які має забезпечити адміністрація закладу освіти.

Нагадуємо, що носити щодня з собою "тривожну валізу" дітям не треба, необхідно виділити місце, де діти розмістять свої екстрені рюкзаки.

У разі, коли у дитини є порушення функціонування щитоподібної залози або алергія на калій йодид, батькам потрібно про це обов’язково попередити медичного працівника школи або садочка, вчителів (вихователів) або адміністрацію. В укритті дитині може знадобитися йодопрофілактика (лише після офіційної вказівки про це ДСНС чи органів влади).

Дуже важливо, щоб батьки провели бесіду із дитиною, що в разі ядерної загрози вона певний час залишатиметься в укритті з іншими дітьми. Знадобиться пояснити, що це важливо для того, аби перечекати небезпеку, запевнити дитину, що як тільки небезпека мине, ви знову будете разом.

Окрім того, важливо проговорити цей сценарій з усіма членами вашої родини.