Поради вчителям

РЕКОМЕНДАЦІЇ ВЧИТЕЛЯМ

1. Порівнюйте роботу учня лише з його попередніми роботами, а не з роботами інших. 2. Уникайте критики учня при свідках, а також вживання слів «завжди», «ніколи».
3. Хваліть учня за найменші досягнення
4. Дозволяйте учневі самостійно оцінювати свою поведінку та її наслідки
5. Створюйте ситуації успіху.
6. Зменшуйте кількість заперечних слів та речень. Краще замінити їх на ствердні та позитивно спрямовані.
7. Не наполягайте на відповідях біля дошки тих дітей, які виявляють тривожність. Краще об’єднуйте їх групки, що працюватимуть разом.
8. Для підтримання усних інструкцій використовуйте візуальну стимуляцію
9. Давайте учням можливість виплескувати енергію (фізкультхвилинки, ігри на перервах).
10. Надавайте учням можливість висловлювати свої думки, підкреслюйте цінність почутого.
11. Враховуйте вікові особливості першокласників: рухову активність, переважання ігрового типу діяльності, недостатньо сформованість вольової регуляції.

Для вчителів п'ятих класів

1. Перший місяць навчання дітей у п’ятому класі не писати зауважень у щоденники.
2. Проводити оцінювання на користь дитини.
3. Більшість урочного матеріалу орієнтувати на повторення.

4. Дозувати навчальне навантаження та обсяг домашнього завдання, а також знизити їх до мінімуму на вихідні дні.

5. Класному керівникові – проводити відповідні класні години для покращення неформальних стосунків між дітьми з використанням активних форм роботи.

Правила роботи з тривожними дітьми

1. Уникайте змагань та будь – яких видів робіт на швидкість.

2. Не порівнюйте дитину з іншими.

3. Частіше використовуйте тілесний контакт, вправи на релаксацію.

4. Сприяйте підвищенню самооцінки дитини, частіше хваліть її, але так, щоб вона знала, за що.

5. Частіше звертайтеся на ім’я.

6. Не ставте до дитини завищених вимог.

7. Намагайтесь робити дитині якнайменше зауважень

Рекомендації для педагогів, зацікавлених у створенні сприятливого психологічного мікроклімату в класі

1. Відмовитися від правила підкреслювати здібності одних учнів і недоліки інших.

2. Відмовитися від прямого протиставлення дітей одне одному.

3. Помічати найменьші кроки до компромісу егоцентричних школярів, але не підкреслювати це різко, як щось несподіване.

4. Звертатися до всіх на ім'я і вимагати цього від дітей.

5. Постійно підкреслювати, що відносини у класі повинні визначитися не лише успішністю, а й тими добрими справами, які людина зробила для інших.

6. Частіше говорити із замкнутими, "нецікавими" учнями адже поведінка багато чому має наслідувальний характер, і коли  вони бачать, як учитель про щось говорить із таким однокласником, починають також виявляти до нього інтерес.

7. З повагою ставитися до особливостей дівчат і хлопців.

8. Усе що відбувається з учнями, сприймати всерйоз.

9. Мотивувати дітей бути прикладом  для всієї школи, задіюючи мотив змагання.

10. Заохочувати позитивну взаємодію між дітьми.

11. Заохочувати прагнення турботи про ближнього.