біологія

Тема уроку: РОЗМНОЖЕННЯ і РОЗВИТОК ПТАХІВ. Перейти.

Тема уроку: Дихання. Значення дихання. Органи дихання. Перейти.

Що таке бактерії?

Коли говорять про бактерії, багато хто відразу уявляє жахливо шкідливі організми, що приносять тільки хвороби і заразу. Не треба забувати, що в природі існує велика кількість видів корисних одноклітинних організмів. Бактерії в житті людини відіграють важливу роль.

Відкриття бактерій було зроблено вченим А. Левенгуком в кінці XVII століття. На початку вивчення цих мікроорганізмів помилково вважали, що вони зароджуються в гнилих рештках флори і фауни. Пізніше вчений Л. Пастер встановив, що вони походять тільки від інших живих бактерій і можуть викликати певні захворювання. У цій області величезна роль належить Р. Коху, який розробив "Постулати Коха".

В даний час відомо близько 400 видів корисних бактерій. Загальна кількість їх у тілі людини досягає кілька трильйонів. А ось в організмі новонародженого бактерії відсутні. Бактерії бувають хороші - дружні і погані - шкідливі. Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum і Bifidobacterium longum - це найбільш відомі. Порушення балансу дружніх і недружніх бактерій призводить до зниження активності мікрофлори кишечника. Це і є дисбактеріоз.

Бактерії викликають гниття загиблих рослин і тварин на землі і у воді. Без них земля була б покрита різним мертвим матеріалом. Переробляючи складні речовини, бактерії розкладають їх на прості, які в свою чергу повертаються в ґрунт, воду і повітря, де використовуються рослинами і тваринами. Бактерії необхідні для підтримки життя на землі. Наприклад, азотовмісні мікроорганізми живуть у ґрунті і допомагають перетворити азот в речовини, які потрібні рослинам. А людина ці рослини вживає в їжу.

УМОВНИЙ РЕФЛЕКС

Умовний рефлекс - тимчасовий зв'язок, що виробляється шляхом поєднання умовного і безумовного подразників. Умовний рефлекс здійснюється вищими відділами мозку і заснований на тимчасових зв'язках, які виникають між певними нервовими структурами в індивідуальному досвіді тварини і людини. Умовний рефлекс формується за певних умов у процесі життя індивіда. Безумовні рефлекси в принципі однакові у всіх представників одного виду, а умовні рефлекси індивідуальні і нескінченно різноманітні. Основна умова утворення умовного рефлексу - збіг у часі (одноразовий, але набагато частіше багаторазовий) індиферентного подразника з безумовним. У результаті індиферентний подразник починає викликати відповідну реакцію, яку раніше він ніколи не викликав. Наприклад, якщо поєднувати звучання дзвінка або спалах електролампи з годуванням тварини, то вони починають викликати харчову реакцію (слиновиділення, поворот голови, пробіжку в бік годівниці і т. п.), яку без поєднань ніколи не викликали. Характерна риса умовних рефлексів - їх тимчасовий характер. Якщо основна умова вироблення умовних рефлексів перестає дотримуватися і умовний подразник не підкріплюється безумовним, то тимчасовий зв'язок гальмується, а умовний рефлекс зникає.

Допомагайте науці граючи

Нещодавно група американських дослідників створила корисну онлайн-гру під назвою «Фолдіт» (Foldit - «Склади це»). Граючи в неї, Ви можете допомогти науковому прогресу, причому брати участь можуть не тільки дипломовані фахівці, а й прості смертні. Вам пропонується вирішити одну з найважливіших, обширних і нудних завдань у біології - визначити правильну конформацію білка за його первинною послідовністю. Але в грі від нудності не залишилося і сліду. На екрані - різнобарвний ланцюжок, який треба скласти за певними правилами. За правильне рішення нараховуються очки, у кожного гравця є власний рейтинг. Можна об'єднуватися в групи і вирішувати завдання спільно - і при цьому рухати біологію вперед.

Гіпотези виникнення життя

Життя - одне з найскладніших явищ природи. З глибокої давнини воно сприймалося як щось таємниче і непізнане - ось чому над питанням його походження завжди йшла гостра боротьба між матеріалістами та ідеалістами. Деякі прихильники ідеалістичних поглядів вважають життя духовним, нематеріальних началом, що виникло в результаті божественного творіння. Матеріалісти ж, навпаки, вважають, що життя на Землі виникло з неживої матерії шляхом самозародження (абіогенезу) або було занесене з інших світів, тобто є породженням інших живих організмів (біогенез).

За сучасними науковими уявленнями, життя - це процес існування складних систем, що складаються з великих органічних молекул і неорганічних речовин і здатних самовідтворюватися, саморозвиватися і підтримувати своє існування в результаті обміну енергією і речовиною з навколишнім середовищем. Таким чином, біологічна наука стоїть на матеріалістичних позиціях. Проте питання про походження життя ще остаточно не вирішене.

Теорія походження життя на землі чи теорія виникнення життя на землі – поняття як такі не зовсім коректні. Існує кілька теорій походження чи виникнення життя і всі вони рівноцінні та розглядаються завжди разом. У різний час і в різних культурах розглядалися наступні ідеї:

перша і головна теорія виникнення життя на землі – креаціонізм (життя було створена Творцем);

друга гіпотеза виникнення життя на землі – мимовільне зародження (самозародження; життя виникало неодноразово з неживої речовини);

третя – гіпотеза стаціонарного стану (життя існувало завжди);

четверта гіпотеза – панспермії (життя занесене на Землю з інших планет);

ще поширені біохімічні гіпотези виникнення життя на землі (життя виникло в земних умовах в ході процесів, що підкоряються фізичним та хімічним законам, тобто в результаті біохімічної еволюції).

На сьогодні біологи визнають як науковий тільки останній варіант. Панспермія також не суперечить, в принципі, науці, проте не є самостійною гіпотезою, оскільки просто переносить процес біохімічного виникнення життя в інші, позаземні умови.